מירכא לחלל!
19/01/2014 13:44:08

העמותה הדרוזית למנהיגות, מדעים ומצוינות מפתחת בבני נוער ותלמידים בצפון את יצר המחקר, הלימוד והשאיפה למצוינות - מרכז החלל הפעיל ופרויקט 'הניידת המדעית' מאפשרים לחלום להפוך למציאות.

 

העמותה הדרוזית למדעים, מנהיגות ומצוינות, נוסדה בשנת 2002 ע"י פורום ראשי רשויות דרוזיות, במטרה להקים ולפתח את ביה"ס התיכון הדרוזי למדעים ומנהיגות, כמענה על הפערים במערכת החינוך. בראשות העמותה, עומד היום ריכאד חיראדין, לצידם של ד"ר זיאד דאהר, תא״ל במיל' אמל אסעד, וראש מועצת ירכא, והיב חביש.

 

מרכז החלל

אחד הפרויקטים המרכזיים שמפעילה העמותה הדרוזית למנהיגות, מדעים ומצויינות הוא מרכז החלל. את הפרויקט מפעילה העמותה בשיתוף משרד המדע וקרן רש"י, ואילו המרכז נקרא על שמו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל. את המרכז מנהל המהנדס מאג'ד ת'אבת, בן הכפר ירכא.

"הרעיון של הקמת המרכז צמח מתוך הצורך לחשוף את התלמידים והנוער שלנו לפלאי החלל והאסטרונומיה, תוך יצירת עניין ותשוקה לידע ובמטרה להביא כל תלמיד או חובב אסטרונומיה לשוטט בחלל דרך טלסקופ חד ומשוכלל", אומר יו"ר העמותה, ריכאד חיראדין.

המרכז, המשמש לחקר חלל, אסטרונומיה ומדע, משרת את האוכלוסייה הדרוזית צ'רקסית בפרט, ואת האוכלוסייה בצפון הארץ בכלל. המרכז ממוקם בבניין העמותה הסמוך לביה"ס למדעים ומנהיגות בכפר ירכא, ובכך מהווה מעין המשך ישיר לתכניות החינוך באזור.

המרכז כולל חדר פלנטריום משוכלל, מספר טלסקופים לכוכבים וטלסקופי שמש חדישים לצד מעבדת קסמים. כולם יחד, מאפשרים לנוער להתחבר לתחום החלל מכל כיוון ומניע בהם את יצר המחקר.

מטרות הפרויקט, כפי שהוגדרו הינן להפוך את המרכז למוקד ידע בנושא האסטרונומיה, חקר כדור הארץ ומערכת השמש. המרכז יתמקד בהכשרת תלמידים וגרעין מתנדבים שיסייעו בהרחבת פעילות המרכז. מטרת העל שהוגדרה לפרויקט היא לענות על הצורך בקיום מוקד ידע שיהווה אבן שואבת לתלמידים מהמגזר הדרוזי ויאפשר לימודי אסטרונומיה הן במסגרות העשרה והן בשימוש בנושא האסטרונומיה כמעבדה לחקר תופעות פיזיקאליות, כימיות, גיאוגרפיות ואקלימיות. כיום המרכז מקיים פעילויות אשר כוללות חוגי העשרה לילדים שמתמקדים באסטרונומיה תצפיתית, בחקר מדעי השמש ובחקר כדור הארץ. בנוסף לכך מתקיימים במרכז כנסים וימי עיון לקהל הרחב, החושפים את פעילותו ואת קיומו לקהלים נוספים.

 

פרויקט ניידת מדעית

מרכז החלל אינו הפרויקט היחיד שמפעילה העמותה. לצידה, ניצב אחד הפרויקטים הבולטים של העמותה, והוא חלוקת מלגות לסטודנטים דרוזים מצטיינים במקצועות המדעים המדויקים. חלוקת המלגות מתבצעת במטרה לפתח את המנהיגות והיזמות של הדור הצעיר באמצעות תרומה חברתית שניתנת לקהילה על ידי אותם סטודנטים מקבלי המלגות.

פרויקט נוסף שהקימה העמותה בשיתוף עם "עמותת עמירים" הוא פרויקט אקדמי הנקרא "הניידת המדעית" ביוזמתם של ד"ר ואיל סלאלחה, והמהנדס עלי שאהין. הניידת המדעית מאפשרת הרחבת אופקים של הדור הצעיר במקצועות המדעיים, ומעודדת אותם מגיל צעיר לפתח חשיבה חיוביות ומפותחת בתחום המדעים המדוייקים.

הפרויקט כולל פעילויות המועברות באמצעות סטודנטים למדעים מדויקים, הלומדים בחוגים לרפואה, פיזיקה, הנדסה, ביולוגיה,

כימיה ועוד. הפעילויות הועברו בכל בתי הספר היסודיים במגזר הדרוזי בארץ , בכיתות ג'-ד'. הסטודנטים המעבירים את הפעילויות נתרמים אף הם מהפעלת הניידת המדעית, וזוכים למלגות המסייעות להם במימון הלימודים, תמורת הפעילות אותה הם מבצעים עם תלמידי בתי הספר.

 

דף הפייסבוק של מרכז החלל הדרוזי

 

 

 

 

 

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!