על הנגמ“ש, בדרך לצפת
16/12/2013 20:01:20

קצין הלוגיסטיקה של ”עוצבת הגליל“, סא“ל רונן כהן, מספר לאתר צה“ל על השגרה המבצעית של הימים האחרונים תחת הסופה החורפית העזה, המשלבת כוננות ופעילות מבצעית לצד סיוע אזרחי לרשויות ולגורמי ההצלה השונים.

סא“ל כהן סיפר כי כבר בשעות הבוקר המוקדמות של שבת, יצאו צוותים ממספר מוצבים, כדי לסייע לקריאות אזרחיות בצפת. ”אף חייל לא התלונן למרות הקור וזה חימם את הלב ומציף גאווה לראות את החיילים והמפקדים נרתמים למשימות הללו“, אומר סא“ל כהן.

לדבריו, ”הסערה תפסה אותנו מוכנים. היינו בקשר עם כל היחידות, וגם כשלפרקים נותק החשמל - הגנרטורים חוללו זרם למוצבים, לא היו בעיות אספקה“. סא“ל כהן ציין כי כלי רכב תודלקו מבעוד מועד, חולקו רדיאטורים ושקיות חימום לחיילים והמוצבים הצטיידו בלמעלה מ-20 טון של מלח שלגים.

במסגרת המשימות האזרחיות, מציין סא“ל כהן כי הכוחות העבירו גנרטורים ושקיות חימום ליישוב אביבים הנצור תחת הסופה. חלק מהמשפחות, הוא אומר, הועברו לטבריה - אך חלק מהקשישים שנותרו במקום, בשל מצבם הרפואי, לוו על ידי כוחות צה“ל שחיברו אותם לחשמל באמצעות גנרטורים.

”צפת היתה מראה מדאיג, כמו שדה קרב חורפי, זו הדרך הטובה ביותר לתאר זאת“, אומר אומר, ”בעיקר בגלל הרכבים הנטושים, הרחובות הריקים, הצירים החסומים, העצים המרוסקים על הכביש ועמודי החשמל שקרסו ואיתם גם אספקת החשמל. הכל היה חשוך“. לדבריו, ”זה היה אירוע מאתגר, אך הנגמ“שים עברו הכל. האזרחים נראו מבולבלים, חרדים למשפחותיהם“.

 

 

מ“מ בפלוגת המבצעית בגדוד ”חרב“, סג“ם שאדי סאלח, לא נח לרגע ב-24 השעות האחרונות. ”אתמול קפצנו מבירנית בנהיגה תחת השלג לצפת והגענו לפנות בוקר. זה התחיל בתדרוך בתחנת המשטרה ומאז היינו על הרגליים, מחלצים אנשים שנתקעו. לדעתי הייתי ב-30 בתים עד עכשיו ולמעלה מכך. עיקר העבודה היה סביב חילוץ אנשים מהבתים שלא יכלו לצאת - חולים ומוגבלים שנזקקו לסיוע מיידי“.

סאלח מספר כי החילוץ המשמעותי ביותר היה של תינוקת בת חודש עם חשש למכת קור. ”זה היה מסובך במיוחד כי היא הייתה בקומה השנייה וכל המדרגות היו מלאות בשלג“, הוא אומר, ”פינינו את כולו כדי שאפשר יהיה להעניק לילדה סיוע רפואי. האמבולנס לא יכול היה להגיע לביתה ואנחנו פתחנו לו ולכוחות מד"א ציר. זה היה ממש מרגש, רק אנחנו יכולנו להגיע לשם, וראיתי שלתושבים נוספה תחושת ביטחון בהגיענו“.

”היו גם המון אנשים שהתקשו להתחמם מהקור הנוראי, חילקנו ארגזים על גבי ארגזים של שקיות חימום“, מוסיף סאלח, ”זה הראה לי כמה אנחנו עובדים בשביל האנשים גם מעבר לשמירה ביטחונית על הגבולות, אף פעם לא חשבתי לפני זה שאוביל נסיעה של נגמ“ש בשלג בין בתי צפת ואוכל לראות את הוקרת התודה כה מקרוב. ברגע שראיתי אותם כל העייפות נשכחה ממני“.

 

 

 

חיילים מסייעים לתושבים

 

נגמ״שי הצלה הגיעו לסיוע בבית ג׳אן

נגמ״שי הצלה במהלך סיוע בבית ג׳אן

 

 

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!