חבר הכנסת חמד עמאר קיים דיון מיוחד בוועדת הכספים בעניין התכנית הרב-שנתית של המגזר הדרוזי והצרקסי
11/12/2013 20:29:30

אתמול, בתאריך 10.12.13, יזם סגן יו"ר הכנסת, ח"כ חמד עמאר דיון מיוחד בוועדת המשנה של ועדת הכספים בנושא של פיקוח על ניצול התקציבים של תכנית רב-שנתית לפיתוח והעצמת היישובים הדרוזים והצ'רקסיים לשנת 2014-2011 , ע"פ החלטת הממשלה 2861. זו אינה הישיבה הראשונה בסדרת הישיבות אותן מנהל ח"כ עמאר על מנת לבדוק את התקדמות התוכנית ולבחון כי הכסף המובטח אכן מועבר ליעדו, וכן מנוצל ע תום ע"י משרד הממשלה השונים. במהלך הישיבה נוכחו הח"כים חנא סוויד, אלעזר שטרן, עמר בר לב, אראל מרגלית, וראשי רשויות, ביאן קבלן מבית ג'אן, וג'ה כיוף מעוספיה, ג'בר חמוד מסג'ור, סלמאן עאמר מג'וליס וגאזי פארס מפקיעין, ונציג מהמרכז לשלטון המקומי רמזי חלבי. בדיון  נכחו נציג משרד ראש הממשלה האשם חסין ונציגי משרדי הממשלה השונים, לשם מתן דיווח לוועדה על הנעשה במשרדם עד היום ועל התוכניות העתידיות ל 2014.

 

במהלך הדיון נכחו חברי הוועדה כי קיים פער בין התמונה אותה מציגים ראשי הרשויות לבין המצב אותו מתארים נציגי הממשלה, דבר שהעיד יותר מכל על הקשר הלוקה הקיים בין השלטון המקומי במגזר הדרוזי לבין משרדי הממשלה. מעבר לכך, לטענת נציג משרד ראש הממשלה קיימים כספים בלתי מבוטלים שטרם נעשה בהם שימוש והאיץ במשרדי הממשלה לדאוג כי כספים אלו יועבר ליעדם וינוצלו לפי המטרות לשם נתנו. רוב משרדי הממשלה, עומדים על הספק של כ 85% וקיים סיכוי רב כי עד 2014 יהיה ניצול מלא של התקציב.

 

מעבר לסוגיית ניצול התקציב, תיאר נציג משרד החינוך מגמת עלייה יפה בקרב תלמידי המגזר הדרוזי. לדבריו קיימת עלייה ניכרת בזכאים לבגרות ויחסם עומד על 55%, זאת לעומת רק 30% לפני עשור. ככל שמדובר במבחני מיצ"ב במקצועות מדע וטכנולוגיה מצבו של המגזר הדרוזי אף טוב יותר מאשר של המגזר היהודי. כך גם ככל שעסקינן באקדמיה, על פי הנתונים של משרד החינוך מספר התלמידים הדרוזים עומד על2,500-2,800 סטודנטים לעומת 2005 כאשר מספרם היה כמחצית מהלומדים היום.

ואילו, חברת נתיבי ישראל(לשעבר מע"צ) דיווחה כי במהלך השנה האחרונה קלטה 3 עובדים דרוזים נוספים במשרות בכירות, זאת בהתאם לחוק אותו חוקק חה"כ עמאר, חוק החברות הממשלתיות (תיקון – ייצוג הולם לבני העדה הדרוזית), התשע"א–2011.

בסוף הישיבה סיכם היו"ר, ח"כ חמד עמאר כי למרות שלל התוכניות, לצערי עד היום ניכר פער גדול בין המצב ביישובים של המגזר היהודי וזה של המגזר הדרוזי, טענה שחה"כ עמאר העלה גם בפני ראש הממשל. "המטרה שלנו כאן היא להביא לצמצום הפער עד להיעלמותו המוחלטת, לא נשקוט ולא ננוח עד שנגיע למצב בו לא נצטרך יותר תוכניות ייעודיות וטיפול מיוחד. היעד שלנו הוא להגיע לרמה של יישובים כמו כפר סבא ורעננה. עד אז הפציר חה"כ עמאר בראשי הרשויות הדרוזים לגלות מעורבות רבה יותר בבניית התקציב לתוכנית החומש הבאה ומצד נציגי משרד הממשלה ביקש כי אלו ינהגו יותר בשקיפות ובשיתוף פעולה עם השלטון המקומי.

חה"כ עמאר הבטיח להמשיך לזמן בישיבות הקרובות כל משרד ממשלתי בנפרד ולקיים דיון פרטני בנוכחות השר האמון. אני מאמין כי מתן כסף ללא פיקוח ומעקב הינו מעשה בלתי אחראי, על כן לכולנו, לממשלה, לכנסת ולראשי רשויות אינטרס משותף אחד, והוא טובתו של המגזר הדרוזי. רק במאמץ משותף נצליח להשיג תוצאות.

 

 

 

 

 

 

 

אהבתם? מוזמנים לשתף!
x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!