התעשיין דב לאוטמן נפטר בגיל 77
24/11/2013 22:28:32

דב לאוטמן, מבכירי התעשיינים בישראל וחתן פרס ישראל בתחום מפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה, הלך לעולמו בסוף השבוע שעבר(שבת) בגיל 77.

היה תעשיין ואיש עסקים ישראלי. מייסד, בעלים ויו"ר של חברת הטקסטיל "דלתא", נשיא התאחדות התעשיינים בשנים 1986–1993 וחתן פרס ישראל לשנת התשס"ז בתחום מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

ב–1967 הקים לאוטמן, יחד עם משקיע צרפתי, את מפעל "גיבור" בקרית שמונה ומונה למנהלו. "מפעל 'גיבור' הפך מהר מאוד למעסיק הגדול בקרית שמונה. כעבור שמונה שנים הקים בכרמיאל את מפעל "דלתא" להלבשה תחתונה עם כמה מאות עובדים ב–1975, והפכה בהמשך לאחת החברות הגדולות בעולם בתחום ההלבשה התחתונה והגרביים, עם מחזור שנתי של כ–700 מיליוני דולרים. בשנות ה–80 היה לנשיא התאחדות התעשיינים וליו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בישראל.

לאוטמן היה מהמקדמים הבולטים של רפורמות במערכת החינוך וממעודדי ועדת דוברת. לאוטמן עסק בקידום עמותות וגופים ציבוריים כדוגמת מרכז פרס לשלום, עמותת "אחריי! נוער מוביל שינוי" המפעילה פרויקט להכנת נוער מעיירות פיתוח לשירות צבאי והוא משמש כיו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2006 מונה לאוטמן לנשיא עמותת ישראלס למען חולי ALS מחלה בה חלה בעצמו. במשך שנות כהונתו בהתנדבות, תרם מיליוני דולרים למען חקר המחלה והגברת המודעות אליה. כמו כן, הוא עזר לגייס מיליוני דולרים נוספים למען העמותה.
בשנת 2007 יסד את עמותת "קו משווה" לעידוד התעסוקה של אקדמאים ערבים-ישראלים, מאז הוא היו"ר שלה.
בשנת 2008, הקים מר לאוטמן  עם בנו נעם, את "קרן לאוטמן להשקעה בחינוך ובקידום השויון בין יהודים וערבים בישראל". 

 

הנאום שנשא לאוטמן בהרצאה לכיתת המצטיינים של הקריה האקדמית אונו כשהוא מתקשה לדבר.


לפני שנתיים, בדיון בוועדת טרכטנברג, מתח לאוטמן ביקורת על המצב החברתי בישראל. "אין יותר מעמד ביניים בישראל. יש מעמד עליון. אחר כך כמה אנשים שמתקשים להתפרנס ועוד חמישה עשירונים נמוכים שעדיין לא הגיע להפגנות אבל אי אפשר להתעלם מהם". הוא קרא להשקיע בחינוך כדי לצמצם את הפערים. "לא עולה על הדעת שברעננה ילד יקבל 70% כספי ציבור יותר מאשר ילד בשדרות, וזה עוד בלי שלוקחים בחשבון מה שההורים נותנים לילדים ברעננה לשיעורים פרטיים", אמר. "יש רק דרך אחת להתמודד עם הפערים והיא להשקיע בחינוך".

 

נשיא המדינה שמעון פרס ספד הערב לחברו הטוב. " היום הלך לעולמו אדם נדיר אשר הקדיש את חייו לשירות העם והחברה בישראל. את כל אשר צבר לעצמו הוא נידב ברוחב לב לחברה", סיפר הנשיא. "דוביק היה חלוץ אמתי ורודף שלום. הוא הקים תעשייה מודרנית, הלך לגליל, השקיע במרכזי תעשיה במצרים וירדן, השקיע בחינוך בהשכלה ובתעסוקה איכותית עבור דורות רבים של צעירים בישראל. 


"דב הוא היה דוגמא ומופת לאלה שעושים ולא רק מדברים", סיפר שר האוצר, יאיר לפיד. "בשנים האחרונות הרב שי פירון ואני היינו מצלצלים מדי פעם זה לזה ואומרים, 'בוא נלך אליו', והיינו הולכים לספר לו איך אנחנו מתקדמים. הוא מצדו היה מזכיר לנו שוב ושוב שחינוך צריך להיות מרכז העשייה שלנו. חינוך הוא תעשיה, חינוך הוא חברה וכלכלה, חינוך הוא הדרך היחידה לבנות חברה אנושית מתוקנת. זוהי הצוואה שלו, ואנחנו נשמור עליה"

שר הפנים גדעון סער, הביע צער על מותו לאוטמן. "לאוטמן היה אדם חדור תחושת שליחות ואיכפתיות לחברה הישראלית בכלל ולחינוך בפרט. הוא תמך במיזמי חינוך והשכלה גבוהה, השתתף והוביל מאבקים ציבוריים על דמותו של החינוך בישראל. כשר החינוך, ראיתי בו שותף מסור. כאדם, היה לאוטמן אופטימי מושבע שלא נכנע למגבלות הפיזיות שכפתה עליו מחלתו והמשיך להיות פעיל ומלא חיוניות. החברה הישראלית תחסר אותו".


 

בערב הוקרה אצל מנהיגות העדה הדרוזית


בשנות חייו האחרונות

אהבתם? מוזמנים לשתף!
x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!