תא"ל חסון חסון עוזב את בית הנשיא ונשאר בצללים
13/05/2016 14:06:36

 

 

"אני ידעתי שאחרי כל פעילות שעשיתי, חזרתי עם תחושת סיפוק אדירה. הקושי של הדבר הזה שזה רק אתה שומר אותו לעצמך, אין לך עם מי לשתף". 20 שנה מחייו של מזכירו הצבאי של נשיא המדינה עדיין נתונים באפילה. גם על הצל"ש שהוא עונד על חזהו אסור לדבר. אחרי שליווה שני נשיאים, הוא יוצא לדרך חדשה. "חסון יודע לחשוב כמו ישראלים ויודע לחשוב כמו בני האזור", אומר עליו הנשיא ריבלין

 

במשך 20 שנה מעטים היו האנשים שהכירו את פניו של חסון חסון. לפני שמונה שנים יצא קצין המודיעין מהאפילה אל האור כשהפך למזכירם הצבאי של נשיאי ישראל שמעון פרס וראובן (רובי) ריבלין, אולם גם עתה הוא אינו רגיל בחשיפה וגם בראיון מיוחד לרגל עזיבתו את משכן הנשיא, הוא שומר על לשונו נצורה. "זה היה לי מאוד מוזר לצאת מהחושך לאור הזרקורים", הוא אומר, "אבל בסוף אי אפשר להסתיר אותי כשאני המזכיר הצבאי לנשיא. התמניתי לתפקיד מאוד חשוב ומאוד רגיש. אבל התפקיד חושף וזה חלק מהעניין".
 
את מדיו של חסון מעטרות דרגות תת-אלוף ואת חזהו, מתחת לכנפי צניחה מעטרים שלושה אותות מלחמה וצל"ש אלוף אחד. הוא התגייס לצה"ל לפני 35 שנה לשורות חטיבת גולני, שם צמח ועלה בסולם הדרגות עד לתפקיד מ"פ. אז, נעלם ל-20 שנה במחשכים. "אני לא יכול לספר כלום. לא על הצל"ש ולא על העבודה. מדינת ישראל, אחד הדברים הגדולים שלה שיש לה מערכות כאלה שיודעות לשמור על הדברים בסוד ולפעול רק במעשים ולא בדיבורים", אומר חסון.
 
בסלון ביתו בדליית אל-כרמל ניצבות תמונות שלו ושל בני משפחתו, גם מאותם ימים עלומים. "אני גדלתי בבית שעשייה ותרומה למען המדינה זה ערך עליון. לכן אני הסכמתי ללוות את הדרך ולהאמין בדרך שלו. בגלל זה, אני חושבת שהוא עשה את זה על הצד הטוב ביותר", אומרת רעייתו, אינעם. "לאבא, לאישה, איכשהו זה מאוד הציק והפריע", אומר חסון על הסוד של חייו.

"הם אומרים 'מזמנים אותנו, אומרים שהילד לתפראת ישראל - אבל מה לתפארת ישראל? מה הוא עשה?'", הוא משחזר את הענקת הצל"ש. "אני זוכר שאמנון ליפקין-שחק תפס את אבא ואמר לו 'אני ארגיע אותך. אולי בעוד 200 שנה מישהו יספר לך על הדבר הזה'. מאז דממת קשר. יש לי ילדים עכשיו בצבא, אחד מהם ביחידה מובחרת, אז גם לו זה חשוב. הם מתוחכמים ומנסים, אבל הם לא יצליחו לפצח אותי".
 
תחת פרס וריבלין הפך בית הנשיא ליותר ממוסד טקסי. נשיא המדינה הוא היום הדיפלומט הבכיר של ישראל שיכול להעביר מסרים ללא מטען פוליטי. חסון דאג לחבר את הנשיא בקשר הדוק מאוד עם הצבא והמודיעין. "זכיתי למזכיר צבאי שהוא גם אחד מלוחמיה הטובים ביותר של מדינת ישראל. הואיל וחסון הוא אדם שעשה אולי את הפעולות היותר חשאיות שהגנו על ביטחונה של מדינת ישראל, נבצר מאיתנו לדבר על מעשיו ומעלליו שרק מביאים כבוד לאישיותו", אומר עליו נשיא המדינה ריבלין. "חסון יודע לחשוב כמו ישראלים ויודע לחשוב כמו בני האזור, לכן הוא אחד האנשים המרכזיים שיכול לתת הבנה לאותם מבינינו שבאו מאירופה ורגילים לחשוב אירופאית, לבוא ולומר להם 'נכון, אתם אירופאים וכולנו שמחים, אבל יחד עם זה אנחנו חיים במזרח התיכון'".

 

גם חסון עצמו זוכר כיצד כשהתלווה לנשיא פרס לפגישות במצרים תחת שלטון חוסני מובארק, הצליח להתל בנשיא המצרי לשעבר. "באחד המפגשים עם הנשיא מובארק כשהגענו לקהיר, ישבנו סביב השולחן בסוף פגישות העבודה", הוא משחזר. "הנשיא מובארק באחד הקטעים אמר לי: 'הגנרל, אתה באמת מצליח לבלבל אותי. מה בדיוק המוצא שלך? מאיפה אתה?' הנשיא פרס אמר לו בחצי הומור: 'אל תתעסק איתו, הוא מאוד מסוכן. עוד מעט גם ידבר איתך יידיש'". 
 
הוא היה פורץ דרך עבור העדה הדרוזית, הגיע למקומות ששום דרוזי לא הגיע לפניו. לארבעת ילדיו קרא דניאל, דנה, רז ואייל. "שמות אוניברסליים", הוא אומר. גם הם לא יודעים הרבה על עברו. בימים אלה, בשעה שהוא עובר למועצה לביטחון לאומי, בנו אייל הולך בעקבותיו ונמצא בסיום המסלול ביחידת אגוז של גולני. "אנחנו לא מתכחשים לפערים", אומר חסון על מצב בני העדה הדרוזית בחברה הישראלית, "אבל אנחנו רוצים לעשות את הסוויץ' הזה אצלנו קודם כל. העבר מת. אכלו לי, שתו לי. אם אנחנו נתבחבש עם זה, לא נגמור".
 
אך בעוד שהוא קורא לנטוש את העבר לטובת עתיד משותף, חסון אומר ש"יש חשיבות אדירה להכיר את השפה הערבית. לדבר את השפה הערבית. אם כאן במדינת ישראל זה אחד הדברים שאני חושב שצריך לשים אותם עכשיו בסדר העדיפויות שיתחיל מגיל מאוד צעיר בבתי הספר, להכניס כשפה רשמית. השפה לא צריך לתפוס אותה כשפה לצורכי ביטחון או מודיעין. זה בראש ובראשונה לקיום שלנו".

מקור: חדשות 10

 

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!