מבצע אכיפה למאבק בזיהום בכבישים
20/12/2014 23:54:28

 

אחד מכל שמונה כלי רכב שנבדקו נמצא מזהם והורד מהכביש. 19 קנסות ניתנו לנהגים, כאשר הקנס הגבוה ביותר עמד על אלף ש"ח. המספר הרב ביותר של כלי רכב מזהמים אותר בכביש נחל גיבורים.


סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ אופיר אקוניס: "כבר בישיבתי הראשונה עם הנהלת המשרד להגנת הסביבה, הוריתי להילחם בזיהום מכלי רכב שאינם תקינים ופוגעים בבריאותם של הנהגים והולכי הרגל. אנו נילחם בזיהום האוויר במפרץ בין אם הוא נפלט מארובות המפעלים ובין אם הוא נפלט מאגזוזי מכוניות שאינן תקינות".

 

מפקחי המשרד להגנת הסביבה ערכו ביום רביעי (17/12/2014) מבצע אכיפה רחב היקף בחיפה ובסביבתה לאיתור כלי רכב מזהמים ובמהלכו נבדקו כמאתיים מכוניות. המבצע נערך בשיתוף עם משטרת ישראל באזורים הבאים: צומת דולפין, כביש נחל גיבורים, צומת דניה, גשר בר יהודה ובית רימון בחיפה. בסך הכל הורדו מהכביש 27 כלי רכב וניתנו 19 קנסות כאשר הכנס הגבוה ביותר עמד על אלף ש"ח.
 

בוחני זיהום האוויר של המשרד להגנת הסביבה עצרו כלי רכב בצידי הדרך ובדקו את רמת זיהום האוויר שנפלטה מהם. כל נהג של רכב שנכשל בבדיקה, הונחה לטפל בליקויים ולבצע טסט חוזר. רק לאחר שהבעיה תטופל יורשה הנהג לשוב לכביש. בחלק מכלי הרכב שהורדו מהכביש אותרו סכנות בטיחותיות חמורות, בנוסף לזיהום האוויר שיצרו. המשרד להגנת הסביבה ימשיך בפעילות האכיפה על מנת להוריד את הרכבים המזהמים מהכביש ולהבטיח אוויר נקי יותר לתושבי ישראל בכלל ולתושבי חיפה בפרט.
 
תוצאות מבצע האכיפה
מניתוח תוצאות המבצע עולה כי בכביש נחל גיבורים אותרה הכמות הגדולה ביותר של כלי רכב מזהמים, שם הורדו 12 מכוניות מהכביש. בבית רימון, מאידך, לא הורד אף רכב מהכביש.
 

 

אזור ​מספר הקנסות
שניתנו
​​מספר כלי הרכב
 שהורדו מהכביש
צומת דולפין 2 2
נחל גיבורים 5 12
צומת דניה 7 5
גשר בר יהודה 3 8
בית רימון 2 0

 

 
לזיהום מכלי רכב השפעות שלילות על הבריאות
 
פליטות זיהום מכלי רכב הן גורם משמעותי לזיהום אוויר בערים הגדולות והן עלולות להוביל לתחלואה במחלות שונות. מכוניות מזהמות פולטות תחמוצת חנקן בריכוז גבוה יותר מן המותר. החומרים המזהמים חודרים לעומק דרכי הנשימה וגורמים לגירויים בריאות ובעיניים ולהחלשת הגנות הגוף נגד מחלות, דוגמת דלקת ריאות.

 

על פי מחקרים, ילדים שנחשפו לרמות גבוהות של חנקן דו-חמצני נוטים להיות רגישים יותר לחלות בדרכי הנשימה והריאות. ילדים אלה נוטים לחלות יותר בהתקררויות אשר "מתמקמות" בבית החזה ועלולות לגרום לברונכיטיס, שיעול מלווה בליחה, ומחלות נשימתיות אחרות.

 

 

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!