אושר חלק א' בתכנית לפיתוח יישובי הדרוזים והצ'רקסים
14/12/2014 16:00:31

 

הממשלה אישרה את החלק הראשון בתכנית החומש לפיתוח היישובים הדרוזיים והצ'רקסיים. היקף הסיוע - 185 מיליון שקל. 

ראש הממשלה נתניהו אמר כי התכנית תסייע למגזרים האלה בתשתיות, בתעסוקה ובחינוך, והיא גם נועדה להביע את הערכת המדינה לתפקידם הייחודי של הדרוזים והצ'רקסים בשורות מערכת הביטחון.

 

 


הממשלה אישרה היום (א') את הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחלקה הראשון של תכנית החומש ליישובים הדרוזים והצ'רקסים בהיקף של כ-185 מיליון שקלים, זאת על מנת לשמור על רצף והמשך הפעלת תכניות הפיתוח של היישובים ולתת מענה לצרכים מידיים.

 

לצד זאת מובאת לידיעת הממשלה תכנית רב שנתית בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד שקלים כפי שגובשה במלואה על ידי גורמי המקצוע, עוד בטרם תחילת מערכת הבחירות, שאותה ניתן יהיה להביא לפני הממשלה החדשה לאישורה. הממשלה החליטה לאשר העלאת שיעור הסבסוד לפיתוח מגרשים לחיילים משוחררים מ-75% ל-90% מעלויות הפיתוח בהמשך לסיכום מיולי האחרון בין משרד האוצר, משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל.

 

ההחלטה כוללת הקצאה של 9.5 מיליון שקלים להפעלת מרכזי הכוון תעסוקתי, ולסיוע לעסקים קטנים ובינוניים, 5 מיליון שקלים לפיתוח ענף התיירות ביישובים הדרוזים והצ'רקסים, בהם פועלים כיום כ- 700 צימרים.

 

בתחום הבינוי כוללת התכנית השלמת תכניות מתאר ותכניות מפורטות, סבסוד עלויות פיתוח לחיילים משוחררים, ובינוי מוסדות ציבור. בתחום התחבורה, כוללת התכנית השקעה בכבישים פנימיים ובין-עירוניים ופעילות בתחום הבטיחות בדרכים בסך כולל של 52 מיליון ש"ח.

 

עוד כוללת התכנית המשך תגבור חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי בהיקף של 45 מיליון ש"ח, תגבור שירותי רווחה, שיקום חברתי והרחבת פרויקט עיר ללא אלימות, במסגרתה יפרסו כבר השנה אמצעים טכנולוגיים ביישובי התכנית.

תשתיות נוספות שיקודמו הן שילוט רחובות ופרויקט BOT לטובת פעולות של התייעלות אנרגטית שיחסכו לרשויות עלויות תפעול שוטפות, ויפנו כסף לטובת פעולות רווחה ותפעול של הרשויות. עוד כוללת התכנית הקמה של בתי יד לבנים בישובים עוספיא, ירכא ובית ג'ן.

 

האוכלוסייה הדרוזית והצ'רקסית בישראל מונה כ-134,000 אזרחים. היישובים הנכללים בתכנית: אבו סנאן, בית ג'ן, ג'וליס, דאלית אל-כרמל, חורפיש, יאנוח-ג'ת, ירכא, כסרא-סמיע, כפר כמא, מגאר, סאג'ור, עין אל-אסד, עספיא, פקיעין, ראמה, ריחאנייה.

 

התכנית מהווה חלק ראשון מתכנית חומש רחבה בהרבה שגיבש מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר בחצי השנה האחרונה. התכנית בין-משרדית וכוללת פעולות בתחומיהם של משרדי ראש הממשלה, האוצר, החינוך, הכלכלה, הבינוי, התחבורה, התשתיות, התיירות, הרווחה, הפנים, ביטחון הפנים, הבריאות, החקלאות ופיתוח הנגב והגליל. על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ובשל הקדמת הבחירות, חלקה השני של התכנית לשנים 2016-2019, יובא לאישור הממשלה ה-34 עם כינונה.

 

מקור

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!