קפה בשקל בתחנות דלק בלילה
26/11/2014 21:52:26


אחרי הקפה בחמישה שקלים של קופיקס, בקרוב אפשר יהיה להשיג קפה בלילה בשקל בלבד. סגנית שר התחבורה, ח"כ ציפי חוטובלי, יזמה פרויקט שבמסגרתו יוצעו לנהגים בכבישים בין עירוניים כוסות קפה בשקל, במהלך הלילה. הקפה יימכר בחנויות אלונית, ילו, מנטה ו-So Good, בתחנות דלק של ארבע הרשתות הגדולות, בין השעות חצות לשש בבוקר.
 

במחיר הנמוך של הקפה יש בשורה צרכנית מסוימת, אך חוטובלי מציגה זאת ככלי במאבק בתאונות הדרכים. לדבריה, 18% מההרוגים בתאונות דרכים נפגעו בשעות הלילה, וכ-17% מכלל התאונות נגרמות בלילה. המחיר הנמוך של הקפה אמור לעודד עצירה להתרעננות, ויחד עם הכוס יקבלו הנהגים חומר הסברה מהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בנושא נהיגה נכונה בלילה.

 

חברות הדלק יסבסדו את הקפה, ומשרד התחבורה יעלה בקמפיין רדיופוני שיעודד נהגים לעצור ב"חנויות הנוחות". אפשר להניח שנהגים רבים לא יסתפקו בקפה, וירכשו מוצרים נוספים שנמכרים באותן חנויות, וכך חברות הדלק ייהנו מהקמפיין של משרד התחבורה.

 

חוטובלי אמרה כי "מטרת הפרויקט היא לתמרץ את הנהגים לעצור להתרעננות בשעות הלילה המאוחרות ובכך להפחית משמעותית את מספר תאונות הדרכים בשעות הלילה. על סמך מחקרי בטיחות שבוצעו בארץ, עייפות וחוסר עירנות הן הסיבה המרכזית לשיעור הנפגעים הגבוה בתאונות דרכים בשעות הלילה – לכן אני מאמינה שקפה בשקל הוא המענה הנכון לתאונות מסוג זה, יש פה גם שירות לציבור וגם מענה נכון למלחמה בתאונות בדרכים בלילה".


לתאונות בלילה יש כמה גורמים, ולא רק עייפות. דווקא מיעוט המכוניות על הכביש מעודד נהגים, לעיתים, לנסוע במהירות ואולי גם בתשומת לב נמוכה יותר. בלילה נפגעים גם הולכי רגל ורוכבי אופניים, מנהגי מכוניות שאינם מבחינים בהם בשל תנאי התאורה. היוזמה של חוטובלי לא מגובה במחקרים, כמו גם יוזמות חקיקה מהעת האחרונה (למשל, איסור על שיחות טלפון או שימוש באוזניות בעת חציית הכביש). התוכנית תגרום מן הסתם להרבה נהגים לעצור ולשתות, אך תרומתה לבטיחות ברורה פחות.

 

מקור: http://www.themarker.com/dynamo/1.2494640

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!