העסקים הקטנים צפויים לספוג חלק מעליית המע"מ
29/05/2013 20:24:38

דין משפט מדד המחירים

 

"עליית המע"מ ב-1% ב-1 ביוני צפויה להוסיף לאינפלציה השנתית 0.6%, אם תגולגל במלואה על הצרכנים. אולם להערכתנו, עסקים קטנים רבים יספגו חלק מעליית המע"מ ולא יעלו מחירים בשיעור עליית המע"מ, בשל הפגיעה הצפויה בכושר הקנייה של הצרכנים, כך שההשפעה על המדד תהיה פחותה מ-0.6%". כך מעריך רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים.


בלהב מעריכים עוד כי "עליית המסים העקיפים במסגרת הגזרות התקציביות צפויה לתרום כ-0.5% לאינפלציה בשנת 2013. עם זאת, ייסוף בשקל, ירידת מחירי הנפט בעולם והתמתנות הביקושים המקומיים בעקבות עליית המיסים הישירים צפויים לקזז חלק מהשפעת עליית המסים העקיפים ולתרום להתמתנות האינפלציה. מאחר שעליית המסים העקיפים הייתה צפויה זמן רב, הציפיות לאינפלציה ל-12 החודשים הקרובים צפויות להמשיך ולעמוד על סביבת מרכז היעד, כלומר 2% , גם בחודשים הבאים. ככל הנראה, האינפלציה לשנת 2013 כולה צפויה להסתכם על שיעור הנמוך מ-2% ".
לדברי רצאבי, "באפריל השנה נרשמו התייקרויות נמוכות יחסית לשנים קודמות, בין היתר מפני שפסח חל השנה בחודש מארס וההתייקרויות האופייניות לחודש זה הופיעו כבר בחודש שעבר".

 

אהבתם? מוזמנים לשתף!
x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!