התכנית הלאומית ללמידה משמעותית יוצאת לדרך
06/08/2014 16:19:01

 

 

מערכת החינוך עשתה צעד משמעותי נוסף לקראת הטמעת התוכנית הלאומית "למידה משמעותית" במוסדות החינוך. בטקס חגיגי (ד', 6.8.14) חתמו שר החינוך, הרב שי פירון, יו"ר ארגון המורים העל יסודי, רן ארז, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס על עקרונות התוכנית, אשר תשנה מהשנה הקרובה את מודל הלמידה בבתי הספר, ובכלל זה את מתכונת בחינות הבגרות. 

 

במסגרת ההסכם שנחתם נקבע, כי המורים יזכו לתשלום שכר מלא בגין בדיקת עבודות חקר ומטלות ביצוע, בדומה לשכר המשולם למורים בעבור בדיקת בחינות בגרות חיצוניות. 

 

התוכנית הלאומית, אשר הוביל שר החינוך, תצא לדרכה כבר בשנת הלימודים הקרובה בכלל מערכת החינוך בישראל, זאת במטרה להעניק לתלמידי ישראל כלים ומיומנויות הנדרשים במאה ה- 21'. התוכנית תטמיע תהליכי הוראה משמעותיים, ותעודד חווית למידה מאתגרת ויצירתית בשילוב תכנים חיוניים של השכלה כללית, לימודי מדעים והגברת המעורבות הקהילתית. 

 

 

עיקרי התוכנית הלאומית בבתי הספר העל יסודיים:

 

- 30% מהציון הסופי לבגרות של התלמיד ייקבע באמצעות הערכה חלופית (עבודות חקר, מטלות ביצוע וכדומה) במטרה להקנות לתלמידים כישורים ומיומנויות המותאמים למאה ה- 21 ולהפוך את הלמידה למשמעותית, מאתגרת ויצירתית יותר. 

 

- בחינות הבגרות יתקיימו בכיתות י"א וי"ב בלבד במטרה לייצר רצף לימודי משמעותי תוך העמקת הלמידה ושיפורה. 

 

בעקבות ביטול בחינות הבגרות בכיתה י' יוכלו בתי הספר לפנות זמן לביצוע עבודות החקר בתחומי הדעת השונים וליותר פעילות ערכית ותרומה לקהילה.

 

- חובת לימודי מדעים כתנאי לזכאות לתעודת בגרות. 

 

- חובת לימודי השכלה כללית (אמנויות, רוח, חברה ושפות) כתנאי לזכאות לתעודת בגרות.

 

- 3 שנים של מחויבות בקהילה ותרומה לחברה כתנאי לזכאות לתעודת בגרות. 

 

השר פירון: "זהו יום חג ובשורה לתלמידים ולמורים יחד. מודל הלמידה החדש יביא לשינוי עמוק במבנה, בצורה ובאופן הלמידה. המודל החדש יעצב בוגר ערכי התורם לקהילה שלו, לחברה ולמדינה. בוגר המצויד בכלים מעשיים, שיסייעו לו להתמודד עם האתגרים הגדולים של המאה ה- 21'".

שר החינוך ברך את השותפים לתכנית, ארגון המורים והשלטון המקומי, וציין, כי "ההתגייסות המשותפת תורמת לחיזוקה של מערכת החינוך ולקידומם של היעדים העומדים על הפרק. כל אלה יחד יצעידו את מערכת החינוך בשנים הבאות להישגים משמעותיים".

 

יו"ר ארגון המורים העל יסודי, רן ארז: "אני מברך את שר החינוך, הרב שי פירון, ואת צוות משרדו על יציאת הרפורמה לדרך, תוך שמירת מערכת החינוך וזכויות המורים, ומאחל לה הצלחה".

אהבתם? מוזמנים לשתף!

x

אוהבים את ירכא נט? תנו לנו בלייק!